Lampy ogrodowe, czyli niech stanie się jasność!

Lampy ogrodowe, czyli niech stanie się jasność!

Czym jest ogród bez dobrego oświetlenia? Ponurym i chłodnym miejscem. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko pozwoli spokojnie poruszać się po ogrodzie, ale także wyeksponuje newralgiczne miejsca i nada naszemu zielonemu zakątkowi niepowtarzalny klimat.

O ogrodowym oświetleniu pisaliśmy już swego czasu i o zaletach posiadania własnej i dobrze przemyślanej instalacji świetlnej, nikogo przekonywać nie trzeba.

Zanim jednak zajmiemy się wyborem odpowiednich lamp, warto wpierw zastanowić się nad dwoma sprawami. Światło bowiem w ogrodzie powinno współgrać zarówno z funkcją, jak i atmosferą miejsca. Dobrym pomysłem jest podział całego ogrodu na różne zakątki, jak choćby część towarzyską czy relaksacyjną.

Część towarzyska ogrodu

Jeśli często wyprawiamy w naszym ogrodzie spotkania przy grillu, musimy zadbać o dobre oświetlenie tej przestrzeni – zwłaszcza wewnątrz altan, różnego rodzaju tarasów czy innej zabudowy ogrodowej. Tutaj musimy skupić się na zapewnieniu dobrego oświetlenia stołu – dobrze mieć też również w zanadrzu awaryjne, mocne światło. Naturalnie wszystko zależy od układu ogrodu i jego specyfiki, ale w miejscach najczęściej uczęszczanych, przy furtkach, bramach, garażu czy podjazdach, warto ustawić solidniejsze żeliwne latarnie zasilane z zewnętrznej instalacji elektrycznej.

Jak stworzyć baśniowe zaułki?

Uwielbiamy spędzać ciepłe wieczory w ogrodzie, w przyjemnych, baśniowych sceneriach. Romantyczny klimat łatwo uzyskamy za pomocą mocno rozproszonych żółtych świateł. Do tego świetny efekt daje dodatek w postaci podświetleń florystycznych detali – tutaj warto poeksperymentować, gdyż dzięki temu można uzyskać naprawdę niesamowite efekty i dowolnie kształtować nastrój całego zaułka.
Naturalnie nie ma nic piękniejszego w takich miejscach, jak ładnie oświetlone oczko wodne. Do tego celu posłużą nam specjalne podwodne reflektorki, lub też dające kolorowe promienie dekoracyjne kule zasilane energią słoneczną.

Oświetlenie ścieżek ogrodowych

Mięoświetlenie ogrodowedzy tymi obszarami powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie ścieżek i arterii komunikacyjnych. Nadają się do tego idealnie lampy solarne. Dużym ich plusem jest mobilność – zawsze można je usunąć na czas koszenia trawników. W dodatku nie wymagają większej obsługi – w dzień, pod wpływem promieni słonecznych same się ładują, po zmierzchu zaś, dzięki odpowiednim czujnikom, automatycznie się uaktywniają. Lampy tego rodzaju nie oświetlają jednak większych obszarów, a światło przez nie emitowane, ma charakter punktowy. Więc w niektórych miejscach, zwłaszcza jeśli dysponujemy większym ogrodem, nie unikniemy zastosowania większych, mocniejszych lamp.

Jeśli potrzebujemy mocnego białego światła, na przykład oświetlającego wejście do garażu, dobrym rozwiązaniem są halogeny – przeważnie połączone z czujnikiem ruchu, ale odpowiednio zastosowane przydadzą się i do innych funkcji.

To zaledwie kilka rad, jak kształtować ogrodowy system oświetleniowy. Ogrom dostępnych lamp na rynku na pierwszy rzut oka przytłacza, ale  też może być zachętą do własnych eksperymentów w tej dziedzinie.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes