Oświetlamy ogród

Oświetlamy ogród

Oświetlenie na zewnątrz sprawia, że dom oraz jego otoczenie nie tonie w mroku. Dzięki temu o wiele łatwiej i bezpieczniej jest się poruszać również po ogrodzie. Przyjemnie jest w nim również spędzać czas już po zachodzie słońca. Dobrze dobrane oświetlenie tworzy klimat i wydobywa piękno ogrodu.

Czym kierować się przy wyborze lamp zewnętrznych?

Lampy powinny być przede wszystkim mocne i wytrzymałe, a także spełniać określone parametry. Muszą być również odporne na wszelkie urazy mechaniczne, niskie temperatury, wilgoć i podmuchy wiatru. Bardzo istotną sprawą jest szczelność opraw. Dwucyfrowy symbol IP informuje o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem pyłu oraz cieczy.

Warto również sprawdzić klasę oszczędności lamp. Jest ona oznaczona cyfrą rzymską i określa izolację elektryczną. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, zaś lampy do podświetlenia oczek wodnych – III. Jeżeli na produkcie znajdziemy oznaczenie B, to możemy mieć pewność iż ma on aprobatę techniczną i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

Aby zmniejszyć koszty eksploatacji oświetlenia, warto wybrać takie oprawy, w których można zastosować nowoczesne, energooszczędne źródła światła. Ważną kwestią jest również wzornictwo lamp – powinno ono zdecydowanie współgrać z architekturą domu, jego kolorystyką i rodzajem materiałów wykończeniowych, a także z ogrodem. Forma i kształt lamp z kolei decydują o efektach świetlnych. do najpopularniejszych rodzajów opraw należą:

Słupki i latarnie – dostępne są w różnej wysokości. Idealnie sprawdzą się przy podświetleniu ciągów komunikacyjnych: ścieżek czy wjazdów do garażu.

Plafony i kinkiety
– mocowane są do elewacji lub okapu budynku i podkreślają jego walory architektoniczne.

Reflektory – dają możliwość sterowania strumieniem światła. Służą do podkreślenia najładniejszych części ogrodu, wydobywania z mroku ciekawych detali oraz efektownej roślinności.

Oprawy najazdowe – są całkowicie chowane w podłożu i dają snop światła skierowany ku górze. Wytyczają bieg ścieżek oraz wjazdów na posesję.Często umieszcza się je w pobliżu bram garażowych.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes