Czym jest ogród bez dobrego oświetlenia? Ponurym i chłodnym miejscem. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko pozwoli spokojnie poruszać się po ogrodzie, ale także wyeksponuje newralgiczne miejsca i nada naszemu zielonemu zakątkowi niepowtarzalny klimat.
O ogrodowym oświetleniu pisaliśmy już swego czasu i o zaletach posiadania własnej i dobrze przemyślanej instalacji świetlnej, nikogo przekonywać nie trzeba.
Zanim jednak zajmiemy się wyborem odpowiednich lamp, warto wpierw zastanowić się nad dwoma sprawami. Światło bowiem w ogrodzie powinno współgrać zarówno z funkcją, jak i atmosferą miejsca. Dobrym pomysłem jest podział całego ogrodu na różne zakątki, jak choćby część towarzyską czy relaksacyjną.
Jeśli często wyprawiamy w naszym ogrodzie spotkania przy grillu, musimy zadbać o dobre oświetlenie tej przestrzeni – zwłaszcza wewnątrz altan, różnego rodzaju tarasów czy innej zabudowy ogrodowej. Tutaj musimy skupić się na zapewnieniu dobrego oświetlenia stołu – dobrze mieć też również w zanadrzu awaryjne, mocne światło. Naturalnie wszystko zależy od układu ogrodu i jego specyfiki, ale w miejscach najczęściej uczęszczanych, przy furtkach, bramach, garażu czy podjazdach, warto ustawić solidniejsze żeliwne latarnie zasilane z zewnętrznej instalacji elektrycznej.
Uwielbiamy spędzać ciepłe wieczory w ogrodzie, w przyjemnych, baśniowych sceneriach. Romantyczny klimat łatwo uzyskamy za pomocą mocno rozproszonych żółtych świateł. Do tego świetny efekt daje dodatek w postaci podświetleń florystycznych detali – tutaj warto poeksperymentować, gdyż dzięki temu można uzyskać naprawdę niesamowite efekty i dowolnie kształtować nastrój całego zaułka.
Naturalnie nie ma nic piękniejszego w takich miejscach, jak ładnie oświetlone oczko wodne. Do tego celu posłużą nam specjalne podwodne reflektorki, lub też dające kolorowe promienie dekoracyjne kule zasilane energią słoneczną.
Między tymi obszarami powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie ścieżek i arterii komunikacyjnych. Nadają się do tego idealnie lampy solarne. Dużym ich plusem jest mobilność – zawsze można je usunąć na czas koszenia trawników. W dodatku nie wymagają większej obsługi – w dzień, pod wpływem promieni słonecznych same się ładują, po zmierzchu zaś, dzięki odpowiednim czujnikom, automatycznie się uaktywniają. Lampy tego rodzaju nie oświetlają jednak większych obszarów, a światło przez nie emitowane, ma charakter punktowy. Więc w niektórych miejscach, zwłaszcza jeśli dysponujemy większym ogrodem, nie unikniemy zastosowania większych, mocniejszych lamp.
Jeśli potrzebujemy mocnego białego światła, na przykład oświetlającego wejście do garażu, dobrym rozwiązaniem są halogeny – przeważnie połączone z czujnikiem ruchu, ale odpowiednio zastosowane przydadzą się i do innych funkcji.
To zaledwie kilka rad, jak kształtować ogrodowy system oświetleniowy. Ogrom dostępnych lamp na rynku na pierwszy rzut oka przytłacza, ale też może być zachętą do własnych eksperymentów w tej dziedzinie.