Wnętrzarska kropka nad „i”, czyli jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Wnętrzarska kropka nad „i”, czyli jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Lampy są nieodzownym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki nim nie tylko oświetlisz wnętrze, ale też dopełnisz jego stylizację – wszak w przestrzeni pod sufitem poza lampami nie ma zbyt wielu innych elementów dekoracyjnych. Dlatego właśnie lampy stanowią kropkę nad „i” dla całej aranżacji.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp i w tym bogactwie nie trudno o zawrót głowy. Jeśli wciąż nie wiesz, jak dobrać lampy do wyroju swojego mieszkania, zapoznaj się z naszym przewodnikiem – za jego pomocą będziesz mógł odpowiednio dobrać oświetlenie do swojego wnętrza.

Lampy wiszące

oświetlenie

Wieszamy je z reguły w roli głównych punktów świetlnych – umieszczane są w centralnej części sufitu, a także nad stołami czy blatem kuchennym. Bardzo ciekawym trendem jest także stosowanie niewielkich lamp wiszących jako oświetlenie blatu roboczego w kuchni (pod warunkiem, że nie zamontowano bezpośrednio nad nim szafek wiszących). Więcej o ciekawych propozycjach w doborze lamp sufitowych znajdziesz na http://feszyn.com/wybieramy-modna-lampe-sufitowa/

Lampy wiszące dają zazwyczaj mocne światło, więc gwarantują komfortowe warunki oświetleniowe w pomieszczeniu. Niestety takie światło bywa nieprzyjemne, zwłaszcza, jeśli chcesz odpocząć wieczorem, dlatego oświetlenie wnętrza należy uzupełnić oświetleniem miejscowym.

Lampy stojące i ścienne

salon

Oświetlenie punktowe zapewni nastrojowy klimat w pomieszczeniu a także odpowiednie warunki np. do wieczornej lektury książki. Możesz postawić na lampy ścienne, czyli kinkiety lub stojące – podłogowe lub biurkowe. Wato je umieścić w strefie wypoczynkowej – przy sofie lub fotelu. Dobrym rozwiązaniem będzie model o regulowanej wysokości lub nachyleniu, dzięki czemu można łatwo dostosować strumień światła do swoich potrzeb.

Natomiast w kwestii stylu, w jakim utrzymana będzie lampa, należy ściśle trzymać się stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Nie oznacza to jednak, że masz małe pole do manewru. Przykładowo w aranżacjach utrzymanych w stylu skandynawskim znakomicie sprawdzają się zarówno klimatyczne lampy industrialne, jak i stylizowane żyrandole kryształowe. Ważne jest natomiast, aby stylistyka lampy komponowała się  innymi elementami wystroju.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes