Jakie mamy rodzaje okien?

Jakie mamy rodzaje okien?

Istnieje kilka rodzajów okien. Jednakże rodzaje okien to nie wszystko – przy tym elemencie trzeba także wziąć pod uwagę sposób ich otwierania. Najbardziej popularnymi oknami są okna rozwieralne. Najczęściej są one rozwieralno-uchylne. Stosuje się także okna przesuwne, składane czy też rozwieralne.

W domach jednorodzinnych najczęściej ma się do czynienia z trzema rodzajami okien. Wyróżnia się tutaj okna tradycyjne, okna balkonowe, a także okna połaciowe. Każdy z tych rodzajów okien jest bardzo podobnie zbudowany. Różnią się one jedynie miejscem, w jakim przeprowadza się montaż. Różnią się też wielkością, a także czasami sposobem ich otwierania. Są też różne rodzaje materiałów użytych do produkcji okna, na przykład okna pvc.

Okna tradycyjne są najczęściej otwierane w sposób jednoskrzydłowy, dwuskrzydłowy lub też trójskrzydłowy. Za sterowanie skrzydłem odpowiedzialne są specjalne okucia, które steruje się klamką, a także przy użyciu odpowiednich zawiasów. Najczęściej spotyka się okna rozwieralne, uchylne lub też w połączeniu tych dwóch elementów. Bardzo rzadko pojawiają się tutaj okna tradycyjne z systemem przesuwalnym. Okna tradycyjne posiadają także specjalne elementy antywłamaniowe, a także izolujące przed hałasem.

Kolejnym rodzajem są okna dachowe. Ten rodzaj okien montuje się w sposób obrotowy lub też uchylno – obrotowy. Możliwe jest także zastosowanie okien dachowych rozwieralnych na bok. Najczęściej ten rodzaj okien stosuje się w momencie, kiedy chcemy, aby okno dachowe służyło także jako wyjście na dach. Jeżeli chodzi o okna dachowe to liczy się tutaj przede wszystkim sposób w jaki się je otwiera oraz w jakim miejscu umieszczona jest klamka. Okna dachowe są bardzo specyficzne i powinny być odpowiednio montowane – dolna część okna powinna być zamontowana na wysokości 90 centymetrów od podłogi. Okna dachowe mogą być uchylne na dwa sposoby. Coraz częściej jednak montuje się okna umożliwiające otwieranie ich od góry jak również od dołu – daje to większe możliwości.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes