Jak oświetlić salon?

Jak oświetlić salon?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu – to tu odpoczywamy po całym dniu pracy, oglądamy telewizję i podejmujemy gości. Aby pomieszczenie było komfortowe o każdej porze dnia i nocy, musimy je właściwie oświetlić. Umiejętnie dobierając i rozmieszczając punkty świetlne nie tylko zapewnimy sobie optymalne warunki oświetleniowe, ale też sprawimy, że urządzany pokój dzienny stanie się przytulnym pomieszczeniem.

Dawniej w aranżacji większości pomieszczeń, nie tylko salonów, przeważał jeden główny punkt świetlny, usytuowany na suficie w centralnej części pokoju. Obecnie lampy wiszące nie są jedynym źródłem światła – coraz częściej ustępują miejsca lub występują razem z kinkietami i lampami podłogowymi. Podpowiadamy, jak umiejętnie zestawić różne punkty oświetleniowe, aby w naszym salonie zapanowała przytulna atmosfera sprzyjająca relaksowi.

Strefy wpływów

Punktów świetlnych w pokoju dziennym powinno być co najmniej kilka. Główny, usytuowany na suficie możemy uwzględnić lub pominąć – w salonie intensywne światło górne z pewnością nie pomoże stworzyć przytulnej atmosfery. Jeśli jesteśmy przywiązani do takiego tradycyjnego rozwiązania, zastosujmy lampy, które dają możliwość sterowania intensywnością światła – w razie potrzeby będziemy mogli je przyciemnić, aby stworzyć w pomieszczeniu intymny klimat. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne i minimalistyczne punkty świetlne led, umieszczone w podwieszanym suficie. Decydując się na taki sposób oświetlenia salonu, warto ulokować lampki bliżej ścian niż środka pomieszczenia – dzięki temu światło będzie odbijało się również od ich powierzchni.

Doskonałym rozwiązaniem dla salonu jest oświetlenie boczne – lampy podłogowe i stołowe oraz kinkiety. Światło rozchodzące się od nich odbija się od ściany, przez co jest zmiękczone. Kinkiety warto uwzględnić na ścianie np. w miejscu, gdzie będzie stała kanapa, tak aby móc zapewnić sobie dobre oświetlenie np. podczas czytania. Jeśli nie zaplanowaliśmy kinkietów wcześniej, a marzy nam się boczne oświetlenie, zdecydujmy się na palmy stojące. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, spośród których wybierzemy nie tylko taki, który dobrze oświetli dane miejsce, ale też urozmaici stylizację wnętrza.

Klosz ma znaczenie

Bardzo ważny w budowaniu przytulnej atmosfery w salonie, jest też właściwy dobór kloszy i abażurów lamp oraz kinkietów. Warto postawić na te w beżowych i ciepłych kolorach, ponieważ zimne barwy np. szary, sprawią, że emitowane światło będzie nieprzyjemne.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes