Co wiemy na temat rodzajów tapet?

Co wiemy na temat rodzajów tapet?

Kilkanaście lat temu na pewno każdy z nas miał wzorzystą tapetę choć w jednym pokoju. Później ten kolorowy sposób na wykończenie ścian stał się trochę niemodny i był sukcesywnie zastępowany farbami. A teraz? Tapety powróciły – i to w wielu nowych odsłonach! Znów są na czasie i dają naprawdę dużo możliwości na efektowne wykończenie ścian, dlatego warto wiedzieć o nich więcej. Oto najpopularniejsze tapetowe wariacje.

Tapeta fizelinowa

Ten najnowszy rodzaj tapety wyróżnia się dużą elastycznością i doskonałym dopasowywaniem się do ściany. Wszystko za sprawą podklejenia jej fizeliną, która nadaje tapecie cechy tkaniny. Te właściwości sprawiają, że jest ona znacznie łatwiejsza i szybsza w przyklejaniu, nie przemaka klejem i nie drze się. Równie łatwo ją usunąć ze ściany. Tapeta na fizelinie jest absolutnie uniwersalna, ale szczególnie polecana do ścian gipsowo-kartonowych.

Tapeta winylowa

Ten rodzaj tapety doskonale sprawdza się w kuchni, łazience i pokojach dziecięcych, ponieważ dzięki ochronnej winylowej powłoce jest odporny na wszelkiego rodzaju brud, środki chemiczne, wodę i parę. Tapety winylowe można czyścić zwykłą, wilgotną ścierką. Co więcej, jeśli chcemy zamaskować nierówności ściany, możemy zamiast gładkiej wybrać powłokę spienioną.

Tapeta szklana

To jeszcze bardziej wytrzymała powłoka, niż winylowa. Tapety z włókna szklanego są praktycznie niezniszczalne – odporne na uszkodzenia mechaniczne, detergenty, szorowanie, wilgoć i wodę. Takie wykończenie będzie idealnym pomysłem na aranżację ścian kuchennych lub w przedpokoju. Szklane tapety muszą być jednak rozważnie wybierane, gdyż usunięcie ich ze ścian jest bardzo problematyczne.

Tapeta raufazowa

Jest to coś fantastycznego dla miłośników ciekawych faktur. Między warstwami tapety raufazowej znajdują się różnej wielkości wiórki drzewne. Taką tapetę nakleja się na ścianę, a następnie maluje wybraną farbą akrylową. Wykończenie to łączy wymarzony kolor ściany z jej ciekawą fakturą.

Do wyboru mamy jeszcze m.in. ocieplające i wyciszające tapety korkowe oraz fototapety, które przedstawiają piękne pejzaże, efektowne zdjęcia roślin lub zwierząt. Oczywiście każdego rodzaju tapeta ma jeszcze dziesiątki barw i wzorów. Dzisiejsze tapety to prawdziwie kolorowy zawrót głowy i wiele pomysłów na niesamowite aranżacje.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes