Czasy, gdy w każdym sklepie mogliśmy wymienić wypaloną żarówkę, odchodzą do przeszłości. Dziś, wybór żarówek jest na tyle duży, że często można je uzupełniać wyłącznie w specjalistycznych sklepach. Tradycyjne żarówki powoli odchodzą do przeszłości, ustępując miejsca doskonalszym kuzynom.
Do niedawna wybór żarówek ograniczał się jedynie do wielkości gwintu i mocy. W domach zazwyczaj mamy kilka lub nawet kilkanaście różnych żarówek. Tradycyjne żarówki ustępują miejsca oświetleniu ledowemu, halogenom i świetlówkom. Współczesne trendy kładą nacisk na wydajne i ekologiczne rozwiązania, a dawne żarówki nie spełniają tego warunki. Podstawową wadą tradycyjnych żarówek było to, że silnie się nagrzewały i pochłaniały przy tym bardzo dużo energii. Tak więci patent Edisona z 1879, roku prawdopodobnie niedługo będzie już jedynie wspomnieniem. Szklana bańka z drucikiem wolfranu zanurzonym w argonie i azocie to już technika przeszłości.
Nowoczesne żarówki są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można je dopasować do konkretnych wnętrz i wymagań. Różnią się one sposobem wykonania, kolorem emitowanego światła oraz sposobem eksploatacji i żywotnością. Ich cechą wspólną jest jednak energooszczędność i większy nacisk na ekologię. Żarówki halogenowe wypełniane są gazami, które wydłużają ich żywotność, a kwarcowe szkło sprawia, że te są trwałe i nie przegrzewają się. Największą popularnością cieszy się ostatnio oświetlenie ledowe, która poza szerokimi możliwościami wykorzystania są bardzo tanie i długowieczne. Ich działanie opiera się elektrolumiesencji, polegającej na wykorzystaniu przepływu prądu do wyładować elektrycznych. Nowoczesne oświetlenie, poza niskim kosztem eksploatacji i bogatymi możliwościami aranżacji wyszukanych konstrukcji świetlnych jest przede wszystkim przyjazne środowisku.