Zabawy ze światłem w pokoju dla dziecka

Zabawy ze światłem w pokoju dla dziecka

Pokój dziecka powinien być kolorowy, pobudzać jego wyobraźnie, musi być bezpieczny i funkcjonalny. I to do nas należy stworzenie tego małego świata dla naszej pociechy.

Odpowiednie meble, dywany, kolory ścian, kolorowe dodatki, ale także oświetlenie. Wszystko powinno ze sobą współgrać i spełniać wszystkie potrzeby dziecka.

Pamiętajmy o tym, że pokój dziecka jest pomieszczeniem, które spełnia najwięcej funkcji. To tu dziecko śpi, uczy się, bawi, relaksuje. Pokój ten powinien mieć więc wyznaczone strefy, odpowiadające każdej z tych czynności. W ich wyznaczaniu pomoże nam instalowanie różnego rodzaju oświetlenia.

Strefa nauki. W pokoju dziecka musi znajdować się biurko, przy którym dziecko będzie się uczyć, odrabiać lekcję czy pracować na komputerze. Należy wiedzieć, że człowiek najlepiej się koncentruje i jest najbardziej efektywny przy świetle dziennym. Dlatego tak ważne jest aby w miejscu, w którym pracujemy było źródło światła, jak najbardziej zbliżonego swoją barwą i mocą do naturalnego światła słonecznego. Poza tym ustawiając lampkę na biurku musimy pamiętać, że musi ona znajdować się zawsze po lewej stronie ręki, którą pisze nasze dziecko. Jest to o tyle ważne, że odwrotne ustawienie spowoduje, że na powierzchni kartki będzie cień. Podczas pracy przy komputerze, mimo iż on sam emituje światło, ważne jest aby włączone było inne dodatkowe oświetlenie, aby za bardzo nie męczyć oczu.

Dobrym rozwiązaniem w pokoju małego dziecka jest zastosowanie światła głównego, które posiada możliwość jego ściemniania. Każdy kto ma dziecko wie, że nie lubią one zasypiać przy całkowitej ciemności. Zaletą jest także fakt, że wieczorową porą, przez przyciemnienie światła, możemy delikatnie wprowadzać pociechę w senny nastrój.

Instalując oświetlenie w pokoju dziecka należy pamiętać również o bezpieczeństwie. Wszystkie kontakty, szklane klosze i tego rodzaju rzeczy powinny znajdować się poza zasięgiem ciekawskich rąk dziecka. Dobrze jednak gdy włącznik i wyłącznik światła znajduje się na takiej wysokości, że maluch bez problemu sam może z niego korzystać.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes