Światłem namalowany niezwykły klimat salonu

Światłem namalowany niezwykły klimat salonu

Oświetlenie powinno być etapem końcowych wykończeń w pomieszczeniu. Oczywiście nie mam tu na myśli prowadzenie przewodów i organizację rozmieszczenia lamp. Jednak w fazie wykończeniowej, kiedy już będziemy pewni tego, jaki klimat chcemy uzyskać w pomieszczeni, możemy go udoskonalić za pomocą odpowiedniego oświetlenia.

Sprawa oświetlenia salony wydaje się być dość prosta. Zastanówmy się jednak przez chwilę także nad tym, jakie funkcje będzie spełniał nasz salon. Czy będzie on jedynie wizytówką domu, pomieszczeniem w którym przyjmować będziemy gości, czy także naszym intymnym wnętrzem, w którym będziemy odpoczywać po całym, męczącym dniu. Poza tym uwzględnić należy także to, czy w salonie będziemy oglądać telewizję, czytać książki, jeść posiłki w większym gronie. Wszystko to jest ważne, ponieważ każda czynność wymaga odpowiedniego oświetlenia, a nam zależy na tym, aby stworzyć sobie komfortowe warunki do każdej z nich.

Zaczynamy jednak zawsze od oświetlenia ogólnego, które instalujemy w centralnej części sufitu. Jeżeli nasz salon ma bardzo dużą powierzchnię, przydadzą się dwa główne światła, umieszczone w równej odległości.

Przejdźmy teraz do oświetlenia miejscowego. Mamy tu naprawdę bardzo dużą dowolność i olbrzymi wybór. Możemy zainstalować tradycyjne kinkiety o delikatnym ciepłym świetle lub całkowicie przeciwnie, nowoczesne światła ledowe lub halogeny o mroźnej, wręcz białej barwie. Sami najlepiej będziemy wiedzieć bliżej której z tych skrajności znajduje się styl, w jakim urządziliśmy nasz salon i co najlepiej będzie pasowało. Pamiętajmy jednak o oświetleniu stref.

Dodatkowo w salonie możemy pobawić się oświetleniem czysto dekoracyjnym, podświetlając obrazy, rzeźby, przeszklone regały, czy wychodzące z salonu wchody, o ile oczywiście takie mamy. Poprzez zabawę światłem i powstałymi dzięki niemu światłocieniami, oraz kształtami które znajdują się w naszym salonie, możemy naprawdę namalować coś pięknego.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes