Sposoby na dziecięce lęki

Sposoby na dziecięce lęki

Twoje dziecko znów nie chce spać, ponieważ obawia się „potwora”, wyskakującego z kąta, gdy tylko zamkniesz drzwi? Na szczęście możesz go łatwo przegonić, stosując odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu obawy malucha znikną.

Strach przed ciemnością dotyczy wielu dzieci (czasami nie pomaga nawet ulubiona przytulanka czy czytanie przed zaśnięciem bajki), a kiedy jesteśmy już dorośli, często pamiętamy, jak sami baliśmy się zasypiać w ciemnym pomieszczeniu.

Dlatego należy przede wszystkim zagwarantować dziecku poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa – zapewnijmy szkraba, że nic mu nie grozi oraz zdajmy się na dyskretne źródło światła. Oto klika propozycji.

Praktycznym rozwiązaniem są lampki ścienne, które można zamontować bezpośrednio przy łóżeczku malca. Lampki dostępne są w rozmaitych wzorach i kolorach (słoneczka, kwiatki, gwiazdki, serduszka, misie itp.), więc bez problemu znajdziemy model pasujący do pokoiku pociechy.

Zresztą taka lampka przyda się nie tylko w pokoju kilkulatka, ale i noworodka – każda mama wie, jak często trzeba w nocy wstawać do płaczącego maluszka, a przecież górne światło niemiłosiernie razi nasze zaspane oczy…

Można także zastosować lampki, które wsadza się do kontaktu. Mogą one świecić bez problemu przez całą noc, a ilość pobieranej przez nie energii jest naprawdę niewielka. I znów mamy z czego wybierać – lampy w kształcie zwierząt, te z postaciami z bajek, świecące na zielono, niebiesko, różowo itd. 

Czasem wystarczą przyciemniane kinkiety czy zwyczajna, stojąca lampa z abażurem, który łagodnie rozprasza światło (on również może być pokryty bohaterami z kreskówek). Starszemu dziecku z pewnością przyda się niewielka lampka na stolik nocny, którą będzie mogło zapalić w razie potrzeby samo.

Światło nie może być oczywiście oślepiające czy zbyt intensywne – w końcu maluch nie ma przy nim czytać, lecz zasypiać. Na ściany czy sufit możemy przykleić też fluorescencyjne ozdoby (np. w kształcie gwiazdek, planet, księżyca), które błyszczą w ciemności, zapewniając przy tym ciekawe efekty wizualne. Bez dwóch zdań, dobre oświetlenie domowe to fundament dobrego samopoczucia w domu.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes