Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni

Każdy dom to pasmo wielu decyzji i wyborów. Jedną z nich jest wybór oświetlenia do kuchni. Nie jest bowiem łatwo dobrać odpowiednie oświetlenie do tak ważnego pomieszczenia. Zobaczmy zatem jakie opcje mamy w tym przypadku do wyboru.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo dużo spędzamy czasu. Ważne jest więc, aby było jak najlepiej przystosowane do spędzania w niej czasu o każdej porze dnia i nocy. Aby to umożliwić, najlepiej jest zamontować oświetlenie ogólne oraz kierunkowe. W takim przypadku, w zależności od naszych potrzeb możemy skorzystać z jednego lub z drugiego. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by korzystać z obu oświetleń naraz.

W oświetleniu sufitowym często wybierane są żarówki standardowe. Ostatnio także wybierane są żarówki LED. Dają one dość dobre oświetlenie, a także nadają one swoistego klimatu. Jedna większa lampa lub kilka mniejszych zamontowanych na suficie idealnie nadadzą się jako główne oświetlenie całego pomieszczenia. To jednak nie wszystko. Należy skupić się także na oświetleniu dodatkowym.

Oświetlenie dodatkowe warto jest zamontować tuż nad szafkami. Zapewni to dostęp światła do miejsca przygotowywania posiłków. Inną dość ciekawą propozycją jest zainstalowanie dobrego oświetlenia nie nad szafkami, a nad blatami kuchennymi. W ten sposób będziemy mieli pewność, że ciałem nie zasłonimy dostępu do głównego światła. Zapewnimy także sobie i bliskim bezpieczeństwo przy przygotowywaniu posiłków i innych przekąsek.

Bardzo przydatne jest także oświetlenie zamontowane we wnętrzu szafek. Pozwoli to na szybsze i dokładniejsze przeszukanie szafek podczas wieczornych lub nocnych posiłków.

Kolejne oświetlenie, to z okapu to źródło światła, które nie jest dość często wykorzystywanym światłem w kuchni. Warto to zmienić. Często bowiem gotując potrawy w wieczornych porach, lepiej jest włączyć oświetlenie nad okapem i monitorować postęp gotowania niż oświetlać niepotrzebnie całą kuchnię.

Jeśli w kuchni mamy duży stół, przy którym spożywamy posiłki, można zamontować lampę nad stołem.  Podkreśli ona uniwersalny wystrój i charakter kuchni. Ważne jest w tym przypadku, by pamiętać o tym, iż należy powiesić lampę na poziomie poniżej oczu. Warto też pomyśleć o sensownym rozplanowaniu instalacji elektrycznej (szczegóły tu http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/instalacja/instalacje-elektryczne/gniazda-i-laczniki/podtynkowe/jak-rozmiescic-gniazdka-elektryczne-w-mieszkaniu.html).

Powyższe przykłady, to tylko niektóre z możliwości, które można zastosować przy projektowaniu kuchni. Jeśli mamy inną wizję, jest ona równie dobra jak nasze propozycje. Aranżacji i wystrojów kuchni może być tyle ile jest domów i mieszkań. Wszystko zależy od nas samych.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes