Oświetlenie w kuchni? Jaki mamy wybór?

Oświetlenie w kuchni? Jaki mamy wybór?

Dobrze wyposażona kuchnia bez odpowiedniego oświetlenia? To nie przejdzie, bo w kuchni oświetlenie jest bardzo ważne, musi być więc dobrane idealnie. Niezbędne jest oświetlenie nad stołem (czyli ogólne), na środku pomieszczenia, ale i światło miejscowe (nad blatem).

Niezbędne oświetlenie ogólne

Jak w każdym innym miejscu, tak w kuchni obowiązkowo musi być oświetlenie ogólne. Powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze, ale nie musi być bardzo jasne. Najlepiej zastosować oprawy sufitowe, które zapewniają światło rozproszone lub odbite. Więcej na temat lamp sufitowych znajdziesz pod linkiem http://toczytam.pl/oswietlenie-w-kuchni-postaw-na-funkcjonalnosc/. Niezbędne jest do orientacji, ale przede wszystkim przydaje się wtedy, gdy sprzątamy. Tak samo, jak oświetlenie górne, w kuchni obowiązkowo trzeba zainwestować w światło miejscowe, inaczej nazywane kierunkowym. Jak sama nazwa wskazuje, oświetla miejsce, w którym akurat pracujemy. Powinno być jasne, nie na tyle jednak, by oślepiać. Najczęściej wybierane są oprawy, jakie zapewniają światło skupione bezpośrednie, takie też, które gwarantują regulację jego kąta padania.

kitchen-1566968_960_720

Jakie źródło światła?

Jakie wybrać światło? Czy lepsza będzie żarówka, a może halogen? Standardowe zapewniają ciepłe żółtawe światło, jego intensywność jest zależna od liczby watów. To bardzo popularne źródło świata, szczególnie że nie kosztuje zbyt dużo. Zalety są powszechnie znane, czyli dostępność kształtów i kolorów, więc łatwo je dobrać do różnego rodzaju lamp.

Halogeny

Halogeny zapewniają jasne i mocne światło, mają większe stężenie niż tradycyjne żarówki o takiej samej mocy. Działają dłużej od nich, a przez cały czas święcą identycznie. Nie musimy się obawiać o zmianę kolorów, kąt padania można bez problemu określić. Dobre są do oświetlenia ogólnego, ale i sprawdzają się w innych przypadkach – do miejscowego i punktowego oświetlenia.

Lampy wyładowcze

Kolejnym rozwiązaniem są lampy wyładowcze. Są to różne modele jak lampy fluorescencyjne, sodowe i rtęciowe. Najważniejsze zalety są takie, że nie nagrzewają się i nie wydzielają zbyt dużej ilości ciepła. Równomiernie oświetlają, małe świetlówki tego rodzaju stosuje się najczęściej jako oświetlenie miejscowe.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes