Oświeć swój dom

Oświeć swój dom

Każde pomieszczenie w domu wymaga innego oświetlenia. Za jego pomocą nie tylko oświetlimy swój dom, ale i nadamy wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Oto kilka rad dotyczących tego, jak dobrać oświetlenie do odpowiedniego pomieszczenia.

1. Pokój dzienny

Potrzebuje kilku rodzajów światła, ponieważ pełni zazwyczaj kilka różnych funkcji. Przyda się więc zarówno oświetlenie robocze, jak i dekoracyjne, a do tego kilka sprawdzonych trików, np. delikatne oświetlenie ściany za telewizorem (świetlówki o małej mocy, żarówki halogenowe lub diody), które zniweluje kontrasty podczas oglądania telewizji oraz sprawi, że oczy nie będą się męczyć. Innym, efektownym trikiem są ściemniacze, które regulują natężenie światła. Można za ich pomocą dostosować światło do indywidualnych potrzeb i np. stworzyć romantyczny nastrój. Innym rozwiązaniem mogą być z kolei kinkiety, które podkreślają detale architektoniczne lub lampy podłogowe, które sprawdzą się przy fotelu czy kanapie i posłużą np. podczas czytania książki.

żyrandol

2. Jadalnia

Najważniejsze jest tu oświetlenie nad stołem, które umieszczamy stosując zasadę symetrii. Najlepiej sprawdzi się światło łagodne i rozproszone. Lampa powinna być zawieszona na wysokości od 50 do 60 cm nad blatem, co zapewni dobrą widoczność, ale też nikogo nie oślepi. Najwygodniejsze są modele z regulowaną długością kabla. Jeśli stół jest duży, warto powiesić dwie albo trzy lampy. Każda z nich powinna mieć oddzielny włącznik.

jadalnia

3. Łazienka

Tutaj także potrzebujemy kilku, różnych rodzajów oświetlenia. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że tutaj elektryczność spotyka się z wilgocią, zatem oprawy żarówek muszą mieć podwyższony współczynnik ochrony – IP44. Podstawą oświetlenia łazienki jest górna lampa. Niezbędnym dodatkiem są także kinkiety po obu stronach lustra. Najlepiej umieścić je na wysokości głowy, dzięki czemu światło nie odbija się od tafli i nie oślepia. Efektownie na pewno będą wyglądać także świetlówki liniowe, które dają białe światło w różnych tonacjach. Inne efekty świetlne gwarantują wbudowane w ściany z glazurą diody LED.

łazienka

4. Kuchnia

Najważniejsze w tym pomieszczeniu jest światło robocze skierowane na blat. Górne oświetlenie jest tu tylko dodatkiem, Zazwyczaj stosuje się zestaw lampek w formie pojedynczych „oczek” ukrytych pod wiszącymi szafkami. W ich oprawach montuje się halogenowe, 12-watowe żarówki dające ładne, białe światło.

kuchnia

 5. Przedpokój i schody

To wnętrze potrzebuje dobrych lamp wiszących. Efektownie będą na pewno wyglądać lampy kasetonowe, wbudowane w podwieszany sufit. Jeśli w przedpokoju są schody, należy je oświetlić mocniej niż hol. Światło powinno padać na stopnie z kilku punktów.

korytarz

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes