Montaż gniazdek elektrycznych

Montaż gniazdek elektrycznych

Zamontowanie gniazdka elektrycznego nie jest niczym trudnym. Jeżeli zachowujemy odpowiednie zasady bezpieczeństwa wymiana gniazdka nie jest niczym trudnym i nie trzeba wzywać do tego fachowca. Posiadanie odpowiednich narzędzi pomoże nam szybko poradzić sobie z problemem.

Pierwszym krokiem jest odcięcie instalacji elektrycznej od zasilania. Najlepiej jest odciąć dopływ prądu za pomocą głównego włącznika. Pozwoli to na bezpieczną pracę bez ryzyka porażenia przez prąd. Przed wymianą gniazdka upewnijmy się również, że w gniazdku nie ma napięcia. Zrobimy to za pomocą próbnika. Następnie należy zdemontować obudowę gniazdka. Po zdjęciu obudowy należy dokładnie przyjrzeć się schematowi, za pomocą którego podłączone jest zasilanie.

Dobrym sposobem na uniknięcie błędu jest zrobienie zdjęcia temu schematowi. Zwykle przewody w gniazdku zamocowane są za pomocą specjalnych zacisków. Zanim je podłączymy, musimy zdjąć z przewodów fragment izolacji, aby odsłoniła nam miedziane druty. Możemy użyć do tego izolowanych szczypiec bocznych. Następnie musimy zamontować przewody do gniazdka.

W nowych typach instalacji będziemy mieli trzy przewody – fazowy (brązowy lub czarny), neutralny (niebieski) oraz ochronny, zielono-żółty. Stosujemy tutaj tylko gniazda z uziemieniem. Przewód ochronny należy podłączyć do zacisku górnego, neutralny do zacisku oznaczonego literą N a fazowy do zacisku oznaczonego symbolem L. Jeżeli zaciski nie są pooznaczane przyjmujemy zasadę, że przewód neutralny powinien być podłączony do zacisku prawego a fazowy do lewego. Kiedy zamocujemy już gniazdko do puszki i założymy obudowę, włączamy zasilanie i sprawdzamy za pomocą próbnika, czy w gniazdku płynie prąd. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności poprośmy o pomoc kogoś doświadczonego lub fachowca. Nie warto bowiem ryzykować swojego zdrowia a nawet życia.

Zawsze pamiętajmy o wszelkich możliwych środkach bezpieczeństwa. Pierwszym z nich i najważniejszym jest oczywiście odłączenie zasilania oraz upewnienie się że w gniazdku nie ma już napięcia. Z prądem nie ma żartów. Więcej na temat montażu gniazdek przeczytamy tutaj: http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/instalacja/zasady-montazu-gniazdek-elektrycznych.html.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes