Moda na żyrandol

Moda na żyrandol

Żyrandol występuje zarówno w mieszkaniach, jak i w dużych salach, holach i na widowniach. Zawiera od jednego do bardzo wielu punktów świetlnych. W bardzo dużych pomieszczeniach może mieć skomplikowaną konstrukcję i składać się z dużej ilości ozdobnych elementów, zazwyczaj szklanych lub kryształowych.

Żyrandole były używane już w średniowieczu w kościołach, klasztorach i zamkach. Kojarzą się jednak przede wszystkim z bogatymi salami balowymi, operami i teatrami. Nadają wnętrzu elegancji, podkreślają jego dostojeństwo i przepych. Światło, które z nich bije może być naprawdę efektowne, ponieważ kryształy świetnie odbijają i rozpraszają światło.

Współcześnie moda na żyrandole powraca i wkracza do naszych domów. Żyrandol nie musi być wykonany z prawdziwych kryształków, a nawet ze szkła. Wystarczy, że będzie z plastiku i będzie miał ciekawą formę. Tego typu lampa będzie stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór tego typu oświetlenia.

Najciekawsze są oczywiście żyrandole zaprojektowane przez znanych projektantów i wykonywane na zamówienie. Ich estetyka, innowacyjność, tworzywo stanowią o tym, że często należy traktować je jak prawdziwe dzieła sztuki. Interesujący jest np. żyrandol Drop autorstwa Stuarta Haygartha. Trudno uwierzyć, że wykonany został on z plastikowych butelek. Autor poodcinał ich górne części, a następnie poprzez zanurzenie ich w betoniarce z piaskiem i wodą, nadał im wygląd oszronionego szkła.

Z efektownych żyrandoli słynie także David Dimpiero, który zainspirowany podwodnym światem stworzył imponujący – nie tylko swoim rozmiarem – ale przede wszystkim fantazyjną formą żyrandol przywodzący na myśl kałamarnicę.

Kolejną wartą uwagi lampę o nazwie Spiralight zaprojektował Robin Carpenter. Autor do jej wykonania użył 216 diod LED. Żyrandol ten hipnotyzuje swoją formą przypominająca statek kosmiczny.

Żyrandol Rain to z kolei projekt Australijczyka – Ilan’a El’a. Model ten wykonano z aluminium. Podświetlane rurki różnej długości przypominają strugi rzęsistego deszczu.

 Miłośnikom żyrandoli z pewnością znany jest model Birds Birds Birds zaprojektowany przez Ingo Maurer’a. Ten oryginalny żyrandol, który zdobył na świecie mnóstwo fanów i obecnie jest często podrabiany, składa się z metalowego szkieletu i dwudziestu czterech żarówek wyposażonych w miniaturowe skrzydełka wykonane z gęsich piór. Idealnie nadaje się do wnętrz o surrealistycznym charakterze. Wyczaruje nierzeczywistą, lekko baśniową atmosferę.

 Ciekawy projekt stworzył także Barlas Baylar. Błyszcząca kaskada niklowych łańcuszków idealnie nadaje się do wnętrz o minimalistycznym wystroju, ponieważ zapewnia mocny punkt aranżacji.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes