Jak dobrze oświetlić miejsce do nauki lub pracy?

Jak dobrze oświetlić miejsce do nauki lub pracy?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu. Wykonywanie obowiązków służbowych we własnych czterech kątach ma wiele zalet, ale wymaga też odpowiedniego przygotowania miejsca pracy. Jednym z najważniejszych elementów, który zapewni nam komfortowe warunki do pracy jest właściwe oświetlenie miejsca, w którym spędzimy większość dnia.

Dodatkowe oświetlenie biurka, czy to tego przy którym pracujemy, czy tego które jest miejscem do nauki naszego dziecka, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz efektywności pracy. Tylko w dobrze przygotowanym do tego miejscu, możemy wygodnie wykonywać swoje obowiązki lub chłonąć wiedzę.

Ustawienie biurka

Najlepszym rozwiązaniem jest naturalnie postawienie biurka w pobliżu okna. Światło dzienne jest bardziej optymalnym oświetleniem i jest też najlepsze dla naszego wzroku. Warto jednak zwrócić wcześniej uwagę, czy np. przez cały dzień nie będzie nas raziło słońce. W takim wypadku należy zakupić jasne rolety, które zmiękczą zbyt intensywne promienie.

Oświetlenie dodatkowe

Naturalne światło niestety nam nie wystarczy – często obowiązki służbowe zmuszają nas do pracy po godzinach. Z kolei dzieci chodzą do szkoły w systemie zmianowym i popołudniowe słońce może być dla nich już nie wystarczające. Dlatego biurko należy zaopatrzyć w przynajmniej jedno dodatkowe źródło światła.

Lampka biurkowa powinna oświetlać powierzchnię roboczą z wysokości około 35 cm. Ponadto najlepiej wybrać model, w którym można zmieniać ustawienia punktu świetlnego. Chodzi tu o to, żeby światło żarówki nie raziło oczu, a padało bezpośrednio na blat biurka. Nie należy także decydować się na transparentne abażury – w takim przypadku nasz wzrok będzie się dodatkowo męczył. Dobrym rozwiązaniem jest także wybranie lampy, w której będziemy mogli regulować intensywność światła. Ma to spore znaczenie zwłaszcza w zimie, gdy dni są krótkie i już w godzinach popołudniowych musimy wspomagać się dodatkowym oświetleniem.

Używając dodatkowego oświetlenia kierunkowego przy biurku, nie należy także zapominać o oświetleniu całego pokoju. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfortowe warunki nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale też całym pomieszczeniu.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes