Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Ile źródeł światła powinno znaleźć się w kuchni? Czy jedno główne źródło wystarczy? Jeśli stoisz przed wyzwaniem wykończenia kuchni i wciąż zastanawiasz się, ile źródeł światła uwzględnić w aranżacji wnętrza, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem – oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym idealnie oświetlisz swoja kuchnię.

Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie – pomieszczenie wszak jest sercem domu, dlatego tak ważne jest, aby było nie tylko funkcjonalne, ale tez przytulne i ładne. Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność wnętrza, jest oświetlenie właśnie. Natomiast jeśli zastanawiasz się, co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat aranżacji kuchni, przeczytaj artykuł: Jak powinna wyglądać modna kuchnia?

Oświetlenie ogólne

kuchnia

W każdym pomieszczeniu musi zaleźć się główne źródło światła i zazwyczaj jest ono zlokalizowane przy suficie. W kuchni niestety nie jest to najlepszym rozwiązaniem – lampa umieszczona centralnie będzie sprawiać, że podczas pracy na blatach kuchennych zlokalizowanych pod ścianami, twój cień będzie padał na przestrzeń roboczą. Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, możesz z powodzeniem postawić na taką lampę.

Jednak znacznie lepszą alternatywą jest np. zastosowanie światła odbitego – wystarczy zamontować specjalne reflektory, które będą kierowały światło bezpośrednio na sufit. Dzięki temu będzie ono się odbijać i rozpraszać, dlatego uzyskany efekt będzie przyjaźniejszy dla wzroku. Odbite światło pozwoli też na równomierne oświetlenie wnętrza.

Oświetlenie powierzchni roboczej

Aby móc przygotowywać posiłki w komfortowych warunkach o każdej porze dnia, powinieneś dodatkowo oświetlić również blaty robocze. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest montaż punktów świetlnych pod górnym rzędem szafek. Natomiast w bardzo modnych, minimalistycznych aranżacjach ciekawym pomysłem jest zastosowanie w tym celu kilku lamp wiszących, zlokalizowanych bezpośrednio nad blatem. W takiej roli dobrze sprawdzają się np. lampy typu Edisonki, czyli klasyczne żarówki.

Oświetlenie wyspy lub stołu kuchennego

 

W tym przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są lampy wiszące. Oświetlając wyspę lub stół możesz sobie pozwolić na więcej i wykorzystać w aranżacji efektowną lampę np. z dużym abażurem.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes