Funkcjonalność oświetlenia kuchennego

Funkcjonalność oświetlenia kuchennego

Kuchnia to pomieszczenie, które znajduje się w każdym domu czy mieszkaniu. Jest najbardziej funkcjonalnym ze wszystkich wnętrz, a jeżeli nie jest to z pewnością powinno być. W kuchni przede wszystkim przygotowujemy posiłki. Jest to przestrzeń całkowicie robocza. Nierzadko jednak, to kuchnia pełni również rolę jadalni.

Kuchnia jest sercem każdego domu. Często zdarza się, że to tu najbardziej lubimy przesiadywać spędzając czas na rozmowach i popołudniowej kawie czy herbacie. Nie dziwi nas, gdy okazuje się, że również nasi goście polubili klimat naszej kuchni. Warto więc zadbać o to, aby to pomieszczenie było idealnie praktyczne, a także stylowe i doskonale urządzone.

Oczywiście niezwykle ważne jest oświetlenie. Powtarzałam niejednokrotnie, że rodzaj oświetlenia zależny jest od tego, jakie czynności wykonuje się w danym pomieszczeniu czy jego strefie. Nie inaczej będzie więc w przypadku kuchni, która jest przecież pomieszczeniem jak najbardziej roboczym.

Zacznijmy jednak od początku. Oświetlenie główne, rozświetlające całość wnętrza pomieszczenia. Zależnie od tego czy mamy dużą, jasną kuchnię z oknem czy małą powinnyśmy zainstalować jedną lub dwie, trzy, podwieszane lampy w centralnej części sufitu. Kluczowym zadaniem w oświetlaniu kuchni jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia blatów kuchennych przy których, wykonywanych będzie większość czynności. Najczęstszym rozwiązaniem jest instalowanie halogenów lub długich, tak zwanych jarzeniówek. Te drugie nie są jednak najlepszym rozwiązaniem z tego względu, że w pierwszych sekundach po włączeniu mrugają, a ich światło jest bardzo mocne.

Niezwykle ważna jest barwa tego oświetlenia roboczego. Musimy pamiętać aby nie powodowała ona mylnej oceny naturalnej barwy produktów spożywczych oraz przygotowywanych posiłków.

Kolejnym miejscem, które w kuchni musi mieć swoje dodatkowe oświetlenie jest przestrzeń stołu. Bez względu na to czy jest to mały stół dla czworga osób czy duży stół jadalniany, dobrze jest zamontować dodatkowe oświetlenie centralnie nad blatem. Najlepiej gdy są to długie, podwieszane lampy, o mlecznych kloszach, dzięki którym światło nie będzie raziło w oczy osoby siedzące przy stole.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes