Czy natężenie sztucznego światła może mieć wpływ na naszą zdolność koncentracji?

Czy natężenie sztucznego światła może mieć wpływ na naszą zdolność koncentracji?

Najbardziej sprzyjającym pracy i koncentracji światłem, jest dziennie światło słoneczne. To ono naturalnie pobudza nas do aktywności. Zdarza się jednak, że pracować musimy właśnie po zmroku, kiedy brak jakiegokolwiek źródła dziennego światła. Wówczas włączamy sztuczne oświetlenie. Aby jednak nasza praca okazała się produktywna, światło to musi być bardzo dobrze dobrane. Jego ustawienie, barwa, moc, wszystko ma istotny wpływ na nasza koncentrację.

Często jednak popełniamy błąd już w samym ustawieniu biurka. Nie powinno ono stać tak, że po podniesieniu oczy znad blatu czy ekrany monitora widzimy ścianę. Takie ustawienie może bowiem powodować u nas uczycie niepokoju. Złapiemy się na tym, iż odruchowo spoglądamy za siebie, bo wydaje nam się, że właśnie ktoś wszedł do pokoju. Takie „zwidy” bardzo szybko nas zdekoncentrują i całkowicie odwiodą nasze myśli od pracy. Skupmy się jednak przede wszystkim na oświetleniu.

Złe ustawienie światła to nie tylko brak efektywności pracy, ale także zły wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeżeli nasze miejsce pracy będzie niewystarczająco doświetlone, wówczas więcej energii będziemy musieli włożyć w wykonywane czynności i szybciej się zmęczymy, nie mówiąc już o naszych oczach. Byt słabe światło spowoduje również uczucie znużenia i senności. Dlatego pamiętać musimy o tym, aby pomieszczenia, w których znajdują się sfery pracy, prócz oświetlenia ogólnego, posiadały również oświetlenie robocze. Najlepsze będą tu tradycyjne lampki biurkowe lub lampki do czytania.

Ważne jest również odpowiednie natężenie światła, które zależne jest przede wszystkim od wykonywanej przez nas czynności oraz naszego wieku. Jeżeli pracujemy przy komputerze czy leptopie, powinniśmy mieć jedynie światło, które rozproszy silne działanie światła monitora czy matrycy. Jeżeli jednak wykonujemy drobne czynności wymagające od nas niebywałej precyzji, koniecznie musimy mieć bardzo jasne światło, skierowane wprost na nasze dłonie i to w taki sposób, aby nie powodować niepotrzebnego zacienienia.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes