Co warto wiedzieć o przewodach elektronicznych?

Co warto wiedzieć o przewodach elektronicznych?

O kablach elektronicznych warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy – dopiero wówczas można z nimi bezpiecznie pracować.

Każdy kolor kabla powinien informować elektryka o jego przeznaczeniu – nie można więc dokonać podpięcia jakiejś instalacji bez odpowiedniego doboru kabli. Jeżeli już jednak jesteśmy do tego zmuszeni należy wówczas okleić taśmą izolacyjną o odpowiednim kolorze jego koniec.

Izolacja kabla o kolorze czarnym lub brązowym jest tak zwaną żyłą fazową. Przy podpinaniu do gniazdka kabel ten powinien znajdować się z lewej strony gniazdka. Izolacja o kolorze niebieskim jest żyłą neutralną – podczas montażu kabel ten powinien znajdować się po prawej stronie. Kolor izolacji kabla żółto – zielony przy montażu gniazdka oznacza przewód ochronny – przy montażu gniazda podpina się go do tak zwanego bolca.

Przewody elektroniczne umieszczone w naszym domu czy mieszkaniu służą do przemieszczania się energii potrzebnej do funkcjonowania wielu przydatnych nam urządzeń. Właśnie z uwagi na to, tak ważne jest, aby projekt instalacji oraz jego wykonanie było zrobione na najwyższym poziomie. Wadliwa instalacja to bardzo częsta przyczyna wybuchu pożaru

Projekt instalacji jest pierwszym krokiem przystąpienia do prac z kablami. Niezbędna jest tutaj wiedza dotycząca elektryki, a także projektowania – zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalistom. Projektowanie instalacji elektrycznej w domu powinno składać się z pięciu etapów. Pierwszym z nich jest ustalenie zapotrzebowania na moc – pod uwagę trzeba wziąć wszystkie sprzęty, jakie będą podpięte w domu. Należy także określić obwody rozdzielcze i zaplanować ich rozmieszczenie w domu. Warto kupić lepsze kable i nie oszczędzać na nich – słabej jakości mogą doprowadzić do awarii. Dwa ostanie kroki to zabezpieczenie instalacji, a także sprawdzenie wszystkich zabezpieczeń.

Podczas wybierania przewodów elektronicznych nie warto się kierować jedynie najtańszymi rozwiązaniami. Kable umieszczone w naszym domu powinny być odporne na przeciążenia, a także na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Więcej na ten temat znajdziesz na castorama.pl.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes