Z definicji kinkiet oznacza lampę o specjalnej konstrukcji, umożliwiającej wieszanie jej na ścianie. Obecnie kinkiety używa się do budowy miłej i nastrojowej atmosfery w salonach, hotelach, tarasach, łazienkach czy kuchniach.Dobrze się sprawdzają w kinkiety w łazience . Mniejsze przy bokach lustra, większe kinkiety na suficie, stają się wtedy głównym punktem światła w twoim pomieszczeniu. Podstawowym zadaniem łazienkowego oświetlenia jest jego funkcjonalność i wyraźne światło, które nie razi nas w oczy, ale ułatwia nam poruszanie i solidarnie towarzyszy przy wszystkich dokładnych zabiegach kosmetycznych. Smugi światła, nawet jeżeli są mocne, padają bowiem pod pewnym nachyleniem. Aby zapobiec dodatkowym cieniom kinkiet musi być zamontowany pod odpowiednim kontem. Ważne aby kinkiety były tak ustawione przy lustrze, aby nie raziły po oczach i nie nagrzewały naszej twarzy, jak potrzebujemy dokładnie się jej przyjrzeć, aby ocenić z bliska kondycję naszej skóry.
Ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie ruchomego lusterka z opcją powiększenia, które również można osobno oświetlić małą nienagrzewająca się diodą ledową. Wodoodporne kinkiety w specjalnie uszczelnionej obudowie można zamocować do listwy podsufitowej nad kabiną prysznicową. Ze względów bezpieczeństwa w tej strefie instaluje się oprawy zasilane bezpiecznym napięciem 12 V o podwyższonej szczelności. Zaś lampy na napięcie sieciowe 230 V mają się znaleźć na wysokości powyżej 2,25 m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi kabiny lub wanny. Moc światła w kinkietach może być regulowana, tak aby twoja kąpiel przybierała różne odcienie, które będziesz mógł samodzielnie regulować. Natrysk możesz również podświetlić diodami LED, które montujesz w fugach płytek lub umieszczasz hermetyczne, niskonapięciowe oprawy w swojej kabinie prysznicowej. Takie źródła światła oświetlenia dekoracyjnego nie nagrzewają się, dzięki czemu możesz je zastosować w wilgotnych miejscach.
Najbardziej popularny materiał używany do produkcji kinkietów to metal i szkło, a czasami plastik. Świetnie sprawdzają się w roli tajemniczego światła wyłaniającego się z naszych półek z ręcznikami i innymi kosmetykami oświetlając je dyskretnie.