Prawidłowe oświetlenie w naszym domu czy mieszkaniu, to przede wszystkim funkcjonalne oświetlenie. Powinno być ono dostosowane do tego, jakie czynności wykonujemy w danym pomieszczeniu.
Pierwszym głównym zadaniem światła sztucznego, jest oczywiście rozświetlanie wnętrz, które stają się całkowicie ciemne w momencie kiedy zapada zmrok. Do tego celu w każdym z pokoi instalujemy oświetlenie główne. Ale przenieśmy się do niewielkiej, intymnej przestrzeni, jaką będzie miejsce, w którym najbardziej lubimy czytać książki. Najczęściej jest to kanapa, fotel w salonie lub nasze łóżko. Niezależnie od miejsca, aby czytanie było czynnością relaksującą, a nie wyczerpującą i nużącą, musimy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej czytać przy świetle dziennym, dlatego też lampka, czy lampa do czytania, powinny być źródłem światła, jak najbardziej zbliżonego do tego naturalnego.
Sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy kupić lampę, którą dopasujemy do naszej strefy czytania. W zależności od miejsca, będzie to wysoka lampa stojąca, podwieszana lampka, lub niewielka, na kształt lampki biurkowej. Dobrze kiedy ma ona możliwość regulacji, tak abyśmy bez problemu mogli skierować strumień światła idealnie na kartkę, z której odczytujemy tekst.
Zaletą lampek do czytania jest także to, że nie musimy oświetlać całego pomieszczenia, jeżeli chcemy oddać się lekturze. Tym bardziej, że akurat ktoś inny z naszych domowników, może akurat mieć ochotę na całkowicie bierny wypoczynek, przy przytłumionym świetle. Wówczas nie będziemy zakłócać strefy wypoczynkowej drugiej osoby.
Lampy do czytania z pewnością powinny być dopasowane stylem do klimatu, w jakim urządziliśmy resztę pomieszczenia. Nie musimy wykluczać tu funkcji dekoracyjnej, tylko dlatego, że lampa ta być przede wszystkim praktyczna. Pamiętajmy jednak o tym, że z pewnością należy z rezygnować z lamp o przytłumionym świetle czy ażurowych oprawach, ponieważ będą one rzucały cień na strony książki, którą będziemy chcieli czytać.