Oświetlenie naszego mieszkania i biura ma bardzo istotny wpływ na to jak będziemy się w nim czuli. Bardzo ważne jest, aby oświetlenie było zarówno funkcjonalne i estetyczne, czyli pełniło także funkcję dekoracyjną.
Oświetlenie nie tylko dostarcza nam potrzebnego światła, ale także nadaje klimatu i ociepla wnętrza. Z tego powodu możemy wyróżnić dwa rodzaje oświetlenia: funkcjonalne i otaczające, czyli dekoracyjne. O oświetleniu ogólnym musimy zdecydować już na wczesnym etapie budowy naszego mieszkania. Światło funkcjonalne powinno oświetlać pomieszczenia równomiernie, dlatego ważne jest ich dobre rozmieszczenie. O ile problemem nie będzie dokupienie pojedynczych lamp, które możemy postawić na podłodze i regałach, to zmiana oświetlenia funkcjonalnego może być o wiele trudniejsza. Dlatego warto dobrze zastanowić się jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w naszym domu i będzie nam najbardziej pasowało.
Istnieją trzy podstawowe metody oświetlenia ogólnego: bezpośrednie, pośrednie oraz oświetlenie bezpośrednio-pośrednie, czyli kombinacja oświetlenia bezpośredniego i pośredniego. Wybór metody realizacji oświetlenia ogólnego we wnętrzu zależy od osobistych upodobań projektanta, architekta i użytkownika, wysokości pomieszczenia, możliwej odległości opraw oświetleniowych od płaszczyzny roboczej i wyposażenia wnętrza. Wśród wielkiej różnorodności typów i konstrukcji opraw oświetleniowych przeznaczonych do bardzo wielu zadań, zwłaszcza w zakresie oświetlenia technicznego, praktycznie wszystkie są wyposażone w odbłyśnik, natomiast tylko niektóre posiadają rastry.
Przy wyborze opraw rastrowych należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe czynniki: współczynnik odbicia, odbicie kierunkowe i rozproszone oraz opalizację. Oprawy tego typu charakteryzują się zwartą, łatwą w montażu budową i funkcjonalną, uniwersalną formą, dzięki czemu pasują do każdego stylu architektury i urządzenia wnętrz. Najczęściej stosuje się je jednak w miejscach użyteczności publicznej, takich jak biura, magazyny czy sklepy.