Jeszcze kilkanaście lat temu tapety były obecne niemal w każdym domu. Choć obecnie nie są już tak powszechne, a na naszych ścianach coraz częściej zastępują je farby, w dalszym ciągu mają spore grono zwolenników, a ich oferta wciąż jest urozmaicona.
W sklepach dostępne są najróżniejsze wzory i kolory tapet. Swój wybór warto jednak uzależnić w głównej mierze od rodzaju tapety, który decyduje o jej właściwościach, a w rezultacie również przeznaczeniu.
Tapety papierowe
Podstawowy podział tapet papierowych wyróżnia tapety jedno-, dwu- i trzywarstwowe. Tapety tłoczone i dwuwarstwowe dobrze poradzą sobie z drobnymi nierównościami na ścianach. Większość tapet tego typu nie jest zmywalna, więc można je delikatnie czyścić.
Musimy jednak mieć na uwadze, że tapety papierowe nie są odporne na wilgoć, w związku z czym nie zdadzą egzaminu w kuchni lub łazience.
Ten rodzaj tapety dostępny jest w wielu różnych wzorach i kolorach. Tapety papierowe mogą być też gładkie lub tłoczono, czyli wypełnione sztucznymi bądź naturalnymi włóknami.
Tapety winylowe
Tapety winylowe bardzo dobrze maskują nierówności ścian, a także charakteryzują się wysoką trwałością. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, że ich zewnętrzna warstwa pokryta jest folią PCV.
Tapety winylowe zazwyczaj są dostępne w dwóch wariantach: twardym lub spienionym. Tapety twarde są wytrzymałe, niepalne i nie przepuszczają pary wodnej. Tapety spienione natomiast nie są tak odporne na zniszczenia, ale zapewniają swobodną cyrkulację powietrza.
Tapety z włókna szklanego
Tapety z włókna szklanego są przystosowane do samodzielnego malowania. Charakteryzuje je trwałość, wodoodporność oraz łatwość czyszczenia. Ten rodzaj tapety świetnie zabezpiecza ściany przed pękaniem i maskuje drobne ubytki w tynku, jednak jego minusem może być stosunkowo niewielki wybór wzorów.
Tapety tekstylne
Zewnętrzną warstwę tapet tekstylnych stanowi włókno naturalne, między innymi jedwab, len czy bawełna oraz włókno sztuczne – wiskozowe, polipropylenowe bądź poliurenowe. Tapety tekstylne charakteryzują się różnorodnością wzorów i faktur, a dodatkowo prezentują się wyjątkowo efektownie, przez co często są stosowane w eleganckich hotelach czy restauracjach.