Aktualnie możemy wybierać spośród wielu typów żarówek. Niestety mało kto wie, czym tak naprawdę różni się świetlówka od jarzeniówki lub lampa wyładowcza od halogenów. Potoczne nazwy oświetlenia wprowadzają zamęt w głowie osoby, która musi zdecydować się na zakup jednej z nich. Podstawowy podział światła wynika ze sposobu, w jaki wywoływany jest promień światła. Podział źródeł światła pozostaje wciąż niezależny od coraz nowszych rozwiązań, a kształtuje się on następująco:
Diody (LED)
Diody obecnie stosowane są przede wszystkim jako oświetlenie awaryjne i sygnalizacyjne, w oprawach oświetlenia miejscowego w autobusach i samolotach oraz jako oświetlenie akcentujące (np. na stopniach schodów, oprawach półek i szafek).
Żarówki
Żarówki to najstarsze i najbardziej popularne źródła światła. Ich działanie jest możliwe dzięki rozgrzewaniu do wysokiej temperatury żarnika (odpowiednio skręconego cienkiego drutu metalowego), który emituje ciepło i światło. Tradycyjne żarówki wykonane są jako lampy próżniowe, dając przyjemne dla oka ciepłe światło.
Lampy wyładowcze
Lampy wyładowcze znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest trwałość i wysoki strumień świetlny, czyli między innymi na wystawach i ekspozycjach, na stadionach i w halach sportowych, do oświetlania szklarni i oranżerii, do oświetlenia hal przemysłowych oraz do oświetlenia zewnętrznego.
Lampy rtęciowe
W stosunku do żarówek, świetlówki zużywają znacznie mniej energii i są bardziej trwałe: średnio świetlówka zużywa około 20% energii potrzebnej dla porównywalnej żarówki i pracuje przez około 12000 godzin. Świetlówki znajdują zastosowanie w miejscach oświetlanych przez oświetlenie sztuczne, lecz w sprzedaży są dostępne również świetlówki kompaktowe, które są zminiaturyzowane, co pozwala stosować je do różnorodnych opraw oświetleniowych.
Lampy sodowe niskoprężne i wysokoprężne
Charakter promieniowania sodu sprawia, że lampy sodowe osiągają wyjątkowo wysoką skuteczność świetlną (lampy sodowe wysokoprężne mają tę skuteczność najwyższą wśród wysokoprężnych lamp wyładowczych). Są bardzo trwałe, znajdują zastosowanie jako ekonomiczne źródła światła do oświetlenia ogólnego (rozróżnianie barw).