Wybieramy lampę – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy lampę – na co zwrócić uwagę?

Wybór lampy kojarzy nam się z prostym i raczej przyjemnym zadaniem. Kupujemy taką, jaka nam się podoba. Niestety później często okazuje się, że nie spełnia ona swoich funkcji, nie pasuje do reszty wnętrza czy – najprościej mówiąc – jest chybionym zakupem. 

Wybierając lampę warto wcześniej zapoznać się z paroma wskazówkami.Musimy zacząć od zastanowienia się, jakiej lampy tak naprawdę chcemy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zagubić się pośród gąszczu dostępnych modeli.

Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

  • kolorystykę –  musi ona nawiązywać do kolorystyki w danym pomieszczeniu.
  • styl i kształt – zależą z kolei od innych elementów aranżacyjnych w naszym wnętrzu, np. meble, firany, zasłony, ozdoby, pamiątki itp.
  • materiał – od materiału, z którego zrobiona jest lampa zależy, jak długo będzie nam służyła. Lampy z mosiądzu i szkła – jeśli będą prawidłowo użytkowane – posłużą przez lata. Mniej trwałe są te z papieru, tkaniny i plastiku, a w dodatku bardziej się kurzą.
lampa papierowa
  • umiejscowienie – istnieją lampy wiszące pod samym sufitem, lampy wieszane na długo np. nad stołem w jadalni, karnisze, lampy stojące itd. Należy przede wszystkim przemyśleć jaką funkcję ma spełniać nasza lampa, czy będzie np. służyć oświetleniu całego pokoju  czy tylko części  czy będzie to lampka nocna czy do biurka itd. Biorąc pod uwagę rodzaj lampy trzeba znaleźć dla niej najlepsze – optymalne umiejscowienie, W tym celu należy sprawdzić rozmiary lampy i długość kabla, tak aby swobodnie podłączyć ja do gniazdka.
lampa stojąca
Warto także wziąć pod uwagę:
  • konkretne pomieszczenie – lampę trzeba dopasować do konkretnego pomieszczenia, zwracając uwagę także na proporcje. Warto sprawdzić czy w wybranej lampie można regulować wysokość, na której będzie wisieć, np. do niskich mieszkań lepiej kupić płaski plafon, który umieścimy przy samym suficie.
  • sposób oświetlenia – jeśli decydujemy się na żyrandol, zwróćmy uwagę, w którą stronę skierowane jest jego światło. Jeśli na boki – rozproszy się po ścianach: niektóre fragmenty pomieszczenia oświetli słabiej, niektóre mocniej. Gdy będzie skierowane do góry – rozproszy się po suficie i równomiernie rozjaśni wnętrze. Żyrandol nad stołem, powinien być z kolei na takiej wysokości, aby światło nie oślepiało. W przypadku dużego, np. podłużnego stołu przydadzą się dwie lub trzy takie same lampy (ważna jest zasada symetrii). W niektórych plafonierach oprawy żarówek są ruchome, co pozwala zmieniać kierunek strumienia światła. Nie da się tego zrobić w wiszących lampach, dlatego tak ważna jest regulacja długości sznura –  wydłużając go, skupimy strumień światła, skracając – rozproszymy.
abażur
  • klasę oświetleniową lampy – określa ona intensywność i kierunek światła. Oprawy klasy I i II są przeznaczone do oświetlenia bezpośredniego, np. miejsc pracy. Słabo oświetlają ona sufit, ale dobrze przestrzeń, w której się pracuje. Oprawa klasy III daje natomiast światło mieszane – częściowo rozproszone, częściowo skupione.

line
footer
Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes