Światło jest bardzo ważne, ale potrzebuje odpowiedniej oprawy. Nie każda lampa pasuje do danego wnętrza. Jeśli posiadamy lampę, która gryzie się z resztą wystroju, to powinniśmy jak najprędzej wymienić ją na taką, która pasuje.
We wnętrzach klasycznych sprawdzą się lampy eleganckie. Biurkowe lampy ze szklanymi kloszami czy lampy na stolikach nocnych ze stylizowanymi abażurami. Na sufitach wysokich pomieszczeń sprawdzą się żyrandole, z kryształkami lub bez. Ładnie będą wyglądać te imitujące białe świece.
Stylizowane abażury polecane są również do wnętrz urządzonych w stylu angielskim, francuskim, retro czy glamour. Styl glamour również kocha żyrandole. Mogą to być akrylowe czarne, złote lub srebrne żyrandole z kryształkami lub z małymi stylizowanymi abażurkami. W każdym razie wszystko co połyskujące i błyszczące będzie pasować do oświetlenia w stylu glamour, eleganckiego, wyszukanego, choć nie tak pełnego przepychu jaki występuje w stylizacjach barokowych. W takich stylizacjach sprawdzą się lampy wręcz pałacowe. Ociekające połyskiem, złotem i ornamentami.
Wracając do stylu angielskiego i francuskiego. W obydwu stylach może pojawić się biel, błękit czy róż, wzory kwiatowe, paski czy kratka. Warto jeszcze wspomnieć tu o stylu shabby chic, który również wpisuje się w tę stylistykę.
Modny styl skandynawski jest bardzo uniwersalny. Pełen przestronności, jasności i naturalności. Klosze lamp powinny być wykonane z naturalnych materiałów, tak jak stojaki. Sprawdzi się tu len, bawełna i drewno. W kolorze powinna przeważać biel przełamana innymi barwami, zwłaszcza pastelami.
Styl skandynawski kojarzy się niekiedy z surowością, ale jest on miękki i ciepły. Surowy jest natomiast styl industrialny, który sprawdzi się w loftach i wysokich pomieszczeniach. Lampy nie powinny odbiegać od pozostałego wystroju wnętrza i nawiązywać do masywnych i surowych lamp przemysłowych. Zazwyczaj są to lampy stojące, bardzo wysokie. Wykonane z metalu, blachy lub aluminium. Pojawia się również szkło. Będą tu pasować lampy wiszące na łańcuchach lub takie, w których żarówka znajduje się w metalowej klatce.
Zupełnie odmienny jest styl orientalny. We wnętrzu stylizowanym na japońskie odnajdą się lampy, których klosze są wykonane z papieru ryżowego. Mogą być one białe lub w typowo orientalnych kolorach, takich jak czerwień czy pomarańcz. Takie lampy dostępne są zarówno w wersji do zawieszenia na suficie jak i w wersji podłogowej. Jeśli marzy nam się pokój urządzony w stylu indyjskim, to sprawdzą się tu stylizowane na orientalne lampiony oraz lampy z elementami materiałowymi oraz naszytymi na materiał malutkimi lustereczkami. Oczywiście wybierać należy kolory intensywne, czerwienie, żółcie, pomarańcze, szmaragdowe zielenie, kobalty, ciemne fiolety i róże.
We wnętrzu stylizowanym na retro sprawdzą się lampy o zaokrąglonych kształtach. Na stolikach nocnych będą urzekać lampy witrażowe w stylu Tiffany, zwłaszcza jeśli będą harmonizować z innymi witrażowymi dodatkami. W art deco również sprawdzą się zaokrąglone kształty. Żyrandol bez kryształków, ale z kilkoma szklanymi kulami. Lampy biurowe powinny być stylizowane na lata 20-te, lata 30-te, wykonane z metalu, szkła i chromowane.